Seriál elektronizace: Tři tipy, jak elektronizaci zvládnout

V minulém díle seriálu jsme si ukázali několik typů elektronických nástrojů a řekli jsme si, pro jaká zadávací řízení se nejlépe hodí. Dnes to nebudou typy, ale tipy. Konkrétně tři tipy, jak elektronizaci elegantně zvládnout.

1) S pořízením elektronického nástroje zbytečně neváhejte. Jak jsme zmiňovali dříve, veřejné zakázky musí od 18. 10. 2018 probíhat plně elektronicky a neexistují přechodná ustanovení, která by problémy při přechodu na elektronický způsob komunikace řešila. Seriózní poskytovatel elektronického nástroje vám sice se zaváděním pomůže, ale ani u velmi sofistikovaných nástrojů nemusí být zavedení triviální. A jak sami víte, zadávání veřejné zakázky je běh na dlouhou trať.

 

2) Certifikace znamená jistotu. Na trhu je řada komerčních nástrojů, ale s certifikací si můžete být jisti, že bude celý proces zadávacího řízení probíhat v souladu se zákonem.

 

3) Nejlevnější řešení nebývá nejkvalitnější. Zadávací řízení se pohybuje na hraně soukromého a veřejného práva, takže se nebojte postupovat jako při jiných nákupech. Ptejte se ostatních, jak jsou s nástrojem spokojeni, čtěte reference, sledujte podíly na trhu. Samotná cena nástroje je v porovnání s případnými pokutami zanedbatelná.

 

Dnešní téma bylo spíše praktické. Příště se zaměříme na nepříjemnější část: legislativu. Jakým zákonům musíte vyhovět?