Skoč na obsah

QCM

Vyhledávání

+420 538 702 705 | helpdesk

Výběr jazyka

cs en
Domů  /  O společnosti  /  Novinky  /  Seriál elektronizace: Co je to certifikace a k čemu slouží

Seriál elektronizace: Co je to certifikace a k čemu slouží

05.02.2018
Co je elektronická komunikace, jsme se dozvěděli v prvním díle našeho seriálu. Že ji musíme realizovat prostřednictvím elektronického nástroje, víme také. Jak se ale ujistíme, že elektronický nástroj splňuje požadavky zákona?

Už od účinnosti starého zákona o veřejných zakázkách se na českém trhu objevila řada elektronických nástrojů různé kvality a bohužel i funkčnosti.  Stěžejním kvalitativním bodem nástroje je to, zda splňuje požadavek „souladu se zákonem“. Tento termín zavádí vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj. Na stejném místě se dočteme, že „soulad se zákonem“ lze prokázat certifikací.

 

Certifikace je nutná nejen pro plnou elektronickou komunikaci, ale i pro uveřejňování informací na profilu zadavatele. Dále je nutné, aby byl elektronický nástroj certifikován podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek (předpis č. 134/2016 Sb.). Certifikát si můžete prohlédnout například na webových stránkách elektronického nástroje E-ZAK.

 

 Takovou certifikací ovšem disponují jen některé nástroje, jejichž kompletní seznam najdete na webu portal-vz.cz. Mimo tyto existují i necertifikované nástroje, v takovém případech bude ovšem zadavatel požadavek shody se zákonem prokazovat jen obtížně. Zadavatel se tak vystavuje riziku sankcí. Toto bude muset navíc činit u každé jednotlivé zakázky. Ohlídejte si proto, zda je Váš elektronický nástroj správně certifikován.

 

Doufáme, že Vás dnešní téma článku zaujalo a budete nás ledovat i nadále. V příštím dílu se dozvíme, jaké druhy elektronických nástrojů existují a pro jaké typy řízení jsou nejvhodnější.

.
loading...
x