Skoč na obsah

QCM

Vyhledávání

+420 538 702 705 | helpdesk

Výběr jazyka

cs en
Domů  /  O společnosti  /  Novinky  /  Spuštění aplikace Zdroje vody

Spuštění aplikace Zdroje vody

30.01.2013
Hasičský záchranný sbor JmK opět udává směr. Na konci ledna jsme pro něj vytvořili novou přelomovou aplikaci, tentokrát pro on-line hlášení zdrojů vody. Ta je součástí Portálu krizového řízení (KRIZPORTu). V čem spočívá její význam? Díky ní budou mít zasahující hasiči vždy přehled o tom, kde mohou dočerpat vodu, kolik je jí k dispozici a jaký je k ní přístup.

Vše v mapách a on-line

Nápad na vytvoření on-line aplikace, která by obsahovala kompletní přehled všech vodních zdrojů a jejich využitelnost při hašení uzrával již delší dobu, okamžikem zlomu se však stal katastrofální požár Bzeneckého lesa. Právě při něm se projevila potřeba znát vodní zdroje v blízkosti zásahu, a to včetně mapových podkladů.

Jak tedy aplikace funguje? Každá obec má ve svém katastru celou řadu různých vodních zdrojů, jak normovaných (hydranty, požární nádrže...), tak i nenormovaných (potoky, rybníky, studny...). Starostové jednotlivých obcí mají za povinnost všechny tyto zdroje zaznamenat přes rozhraní aplikace a tím vytvořit komplexní databázi všech vodních zdrojů v Jihomoravském kraji.

Není to však nijak složité, aplikace sama je velmi intuitivní a uživatelsky přívětivá. Starostovi se po přihlášení automaticky zobrazí jeho obec, zdroj zaznamená pouhým kliknutím na interaktivní mapu a vyplní několik základních údajů. Zdroje lze navíc i sdílet – pokud je společný pro více obcí, může ho prostě použít i pro svou obec.

Aplikace není veřejně přístupná, je určena pouze pro složky IZS, nicméně její význam je značný. Hasiči Jihomoravského kraje budou mít díky ní jako první v České republice kompletní seznam všech použitelných vodních zdrojů, umístěný do mapových podkladů, navíc dostupný přes on-line rozhraní. Díky ní si Portál krizového řízení (KRIZPORT) utvrzuje pozici nejvýznamnějšího projektu záchranných složek ČR.

.
loading...
x